PsychoPracownia Integra Monika CałkaProblemy w małżeństwie- gdzie i kiedy szukać pomocy psychologa?
Problemy w małżeństwie

Problemy w małżeństwie- zastanawiasz się, gdzie i kiedy szukać pomocy?

Wiele par mających problemy w małżeństwie, zadaje sobie to pytanie- kiedy jest idealny czas, aby udać się na terapię małżeńską?

Czy już jest potrzebna pomoc osoby trzeciej czy jeszcze poradzimy sobie sami? Jak znaleźć dobre rozwiązania naszych problemów małżeńskich?

Każdy związek jest inny, wyjątkowy i na swój sposób jedyny. Wiele problemów jednak dotyczy tych samych powodów. 

“Nie ma pary, która by się nie kłóciła, jednak każdy ma swój sposób radzenia sobie z konfliktem. To, jak postępujemy w takich sytuacjach mówi dużo o przyszłości związku.
Dr John Gottman, jeden z najbardziej znanych terapeutów w USA, na podstawie swoich wieloletnich obserwacji dotyczących par i ich kłótni, opracował pakiet wskazówek sugerujących czego unikać żeby związek trwał długo i szczęśliwe. Dr Gottman wyróżnił również cztery najczęstsze grupy zachowań, które generują konflikty w związku.

Poniżej prezentujemy “Czterech jeźdźców apokalipsy według Johna Gottmana:

1. Krytycyzm

Dobrze jest (a nawet zdrowo) mówić o tym, co nam nie odpowiada w naszym związku. Problem pojawia się wtedy kiedy takie uwagi przeradzają się w krytycyzm. Uwagi odnoszą się do zdarzeń lub zachowań, które chcemy zmienić, natomiast krytyka dotyka partnera personalnie. Kiedy zaczynasz generalizować i mówić, że Twój partner “zawsze” albo “nigdy” czegoś nie robi (bądź robi) zaczynasz go tym samym boleśnie krytykować.
Co robić aby tego uniknąć?
Próbuj opowiadać o tym, co ci nie odpowiada w związku bez obwiniania partnera. Daj wyraz swemu smutkowi, ale nie mów o winie. Ponadto unikaj słów “zawsze” oraz “nigdy”.

2. Postawa obronna

Objawia się tym, że gdy ktoś sugeruje, że zrobiliśmy coś złego to automatycznie odpowiadamy “To nie moja wina!”, zwykle dodając do tego jakąś wymówkę. Czasem prewencyjnie przechodzimy do obrony, zanim jeszcze ktoś nas o coś oskarżył. Postawa obronna może również przejawiać się w tym, że na żale partnera odpowiadamy własnymi. Np. gdy on oskarża cię o nie zmywanie po sobie naczyń, a Ty odpowiadasz, że on nigdy nie wynosi śmieci.
Co robić, aby tego uniknąć?
Problem z postawą obronną jest taki, że nie pozwala ci na ujrzenie swojej roli w poruszanym przez partnera problemie. Koncentrujesz się tylko na obronie siebie, że nie zwracasz uwagi na to, co trapi partnera. Prowadzi to do powiększenia frustracji w związku. Zamiast tego spróbuj wziąć odpowiedzialność. Jeśli twój partner komunikuje ci, co jest w waszym związku nie tak, potraktuje jego słowa na poważenie. Zastanów się, czy ma rację i w czym leży problem.

3. Lekceważenie i pogarda

Rozumiane, jako podważanie przekonań partnera na swój temat z intencją obrażenia go. Każdy czasem się złości, ale jeśli w trakcie kłótni obrażasz w ten sposób partnera, to jest to jasny znak, że coś należy szybko zmienić. Taka postawa jest najlepszą oznaką, że rozwód wisi w powietrzu.
Co robić, aby tego uniknąć?
Zamiast koncentrować się na rzeczach, które cię denerwują, próbuj tworzyć w związku kulturę doceniania, w ramach, której oboje będziecie koncentrować się na tym, co dobrego sobie dajecie. Gdy zaczynasz odczuwać negatywne myśli względem partnera, spróbuj wyobrazić sobie, jak wyglądałoby twoje życie bez niego.

4. Blokowanie się, budowanie muru milczenia (stonewalling)

Chodzi o zachowania związane z pozornym wycofywaniem się z relacji w celu uniknięcia konfliktów. Pod pozorem bycia neutralnym osoba dystansuje się, okazuje swoją silną dezaprobatę, uniemożliwia dalszy kontakt.
W tym przypadku tak naprawdę nie chodzi o to, co robisz, ale o to, czego nie robisz. Wyobraź sobie, jak zareagowałaby ściana, gdybyś opowiedział jej o swoich uczuciach. Jeśli milczysz lub odpowiadasz półsłówkami, to odmawiasz partnerowi wszelkiej komunikacji. Przydarza się to najczęściej wtedy, gdy jesteśmy przytłoczeni przez negatywnymi emocjami.
Co robić by takiej sytuacji uniknąć?
Zamiast unikania odpowiedzi, przyjmowania postawy zamkniętej, powiedz partnerowi, że potrzebujesz trochę czasu na odpowiedź. Powiedz mu, że jesteś zdenerwowana/zdenerwowany i musisz uspokoić się, aby wrócić do tej rozmowy później.”

Aby nie dopuścić do sytuacji, gdy problemy w małżeństwie Was przytłoczą, warto:

  • rozmawiać

  • przytulać się

  • okazywać sobie czułość

  • dbać o wspólne spędzanie czasu

Kiedy sytuacja jest zbyt zaogniona, trudno jest znaleźć wspólny język, warto udać się na konsultację do specjalisty, który wesprze parę w trudnej drodze odnajdywania siebie nawzajem.

Warto szukać pomocy jak najszybciej. Im wcześniej zacznie się proces naprawy, tym łatwiej będzie wypracować lepsze sposoby komunikowania się i dbania o siebie nawzajem.

 

 

Opis Jeźdźców Apokalipsy pochodzi ze strony: Charaktery.pl

After you have typed in some text, hit ENTER to start searching...